A r k i v a l i a
Databasen visar lista

 

Databasen

Databasen innehåller ett plock ur materialet i Arkivalias samlingar vilka alla har anknytning till Kyrkslätt.

Klicka på Annan typ, Bild, Dokument, Fysiskt objekt, Text eller Tryckt publikation och sedan på länken under rubrikan Titel för det objekt du vill bekanta dig med.

 

Samling: Sortering enligt samling i arkivet (varje samling kan innehålla ett eller flera objekt)

 Mera information om
 samlingen erhålles
 genom att klicka på .

 

Alla: Alla samlingar och objekt som visas i Katalogen.

Katalogen är förverkligad som ett samarbete mellan Digihem och Webbhuset. Digihem är Finlands svenska hembygdsförbunds satsning på det lokala digitala kulturarvsmaterialet.

Kieli, suomi tai ruotsi 

Arkistokokoelmat on kirjoitettu suomeksi tai ruotsiksi tai molemmilla kielillä, ensisijaisesti tallentajan ja lahjoittajan kielen mukaan.

Språk, finska eller svenska

Arkivsamlingen är skriven på svenska, finska eller på båda språken enligt donatorns eller deponentens språk.

Sökanvisningar

I fältet Sök! inskrivs ett eller flera sökord. Man kan söka med namn och ord. Också nyckelord och ämnesord kan änvändas i söket. Nyckelord kan vara namn som Hindersby och Lundell, ämnesord är substantiv som t. ex. skola och torp.

Genom att använda citationstecken (”) går det att söka en specifik ordföljd så som "Det oförgätliga Kyrkslätt" (boktitel) och "Hjördis Nyman" (författare). Det gör ingen skillnad om man använder små eller stora bokstäver i söket.

Tavastvägen 33 skall aldrig dö

Helsingfors, Berghäll, Tavastvägen, byggnader, familjer, personhistoria, stadshistoria, historiker

Mårten Bondestam skildrar med stark känsla förhållandena mellan 1935 och 1955. Han tar med läsaren till en underbar bostad med många rum och skimrande fönster i en i övrigt dyster värld. Greppet är skönlitterärt trots mängden av fakta.

Han beskriver underhållande mycket olika människors helt unika levnadsöden. Många teman kan ännu i dag väcka diskussion. ”Var det rätt att göra så och så?” ”Var slutar verkligheten. Är berättelsen verkligheten. Den var lika då och som den är nu!”

Åren 1935 till 1955 var en tid då världen förändrades, då Europa slogs i spillror i krig och då nästan allt det vi i dag tar för givet startade. Mårten Bondestams olika förfäder hade kämpat för detta nya samhälle på olika sätt och denna kamp fortsatte på Tavastvägen 33. Där levde en familj med mycket olika och starka karaktärer.

Han berättar ingående bostadens och husets detaljer – sådant som andra inte förevigat i text eller bild. Och han beskriver ur sin synvinkel hur livet levdes i familjen. Boken är full med fakta för den som vill forska om livet på den tiden och äldre människor känner igen sig.

Tid
2014
Media id/signum
H3 Hel