A r k i v a l i a -  Bibliotek

Bibliotekskatalog

Arkivalias och Kyrkslätts hembygdsförenings bibliotekskatakog.

 

Böckerna får man studera, fotografera och läsa i Arkivalias mötersrum men böckerna lånas inte ut.

På den här sidan kan böckerna sökas och sorteras enligt Titel/alfabetisk ordning eller enligt Tid/då boken är utgiven.

Arkivalias bibliotek:

Böckerna i Arkivalias bibliotek anges med: "ägare: Arkivalia"

Kyrkslätts hembygdsförenings referensbibliotek:

Böckerna i hembygdsförenings referensbibliotek anges med: "ägare: Kyrkslätts hembygdsförening, referensbiblioteket" 

Arkivalias bibliotekskatalog

Läs mera ...

Hembygdsföreningens bibliotekskatalog

Läs mera ...

Böcker som är skrivna av Johan.Evert.Rosberg

( J.E. Rosbergs samling )

Läs mera ...

Klassifikation

Media id/signum

Läs mera ...

 

B i b l i o t e k

 Administration 

 

Majakoiden ja luotsien Porkkala

Kirkkonummi, Majakka, Luotsi. Porkkala

Majakoiden ja luotsien Porkkala kertoo tarinan epäonnisesta, mutta uljaasta Rönnskärin majakasta ja sen haastajasta, punaisesta Kallbådasta, Kumpikin tervehtil yhä Ruotsin-laivalla matkaavia Suomenlahdella.

Porkkalan tarina jäisi vajaaksi ilman Rönnskärin ja Kallbådan lähisaaria. Toisessa maailmansodassa niitä kalkkia yhdisti yhteinen vihollinen. Neuvostoliiton ilmavoimat. Näiden saarten sotapäiväkirjat kertovat tarinaansa saarten arjesta ja kohtalokkaista hetkistä sodan meiskeissä.

Luotsaus on jatkunut Porkkalassa yil 400 vuotta. Porkkalan miehet ovat luotsanneet laivoja idästä, lännestä ja etelästä, usein henkensä kaupalla. Tämä kirja kertoo heidän sankariteoistaan, mutta myös traagisista kohtaloista. Osan tarinaa kertovat kuvaukset kymmenistä haaksirikoista ja niistä muistuttavat hylyt.

Majakoiden ja luotsien Porkkala kutoo yhteen laivat luotsit, majakat ja sodat Porkkala on ollut vuosisatoja sotilaspoliittisesti tärkeä alue, millä on ollut vaikutuksensa myös Porkkalan asukkaiden elämään. Kirjan keskeistä antia onkin majakka ja luotsikansan arjen ja elämän kuvaus sodassa ja rauhassa iloineen ja suruineen.

Tämän kirjan on koonnut Suomen Majakkaseuran historiaryhmä. Teksti perustuu alkuperäislähteisiin kuten viranomaisten kirjeenvaihtoon, vanhoihin. lehtiartikkeleihin, kirjallisuuteen sekä useisiin haastatteluihin. Sirpa Hammarin upea kuvitus herättää eri aikakaudet eloon.

Aktörer
upphovsman: Kurtén, Christian & Lyytinen, Kaj, Et al.
utgivare: Suomen Majakkaseura - Finlands Fyrsällskap ry
ägare: Kyrkslätts hembygdsförening, referensbiblioteket
donator: Suomen Majakkaseura - Finlands Fyrsällskap ry / RJ
Tid
2020
Typ
Tryckt publikation
Media id/signum
H3 K